خواندنیهای زعفران

دسته‌بندی انواع زعفران

انواع زعفران
۰
(۰)

مقدمه

برای خرید زعفران خوب و باکیفیت لازم است تا با انواع دسته بندی زعفران و تفاوت های آنها آشنا شوید.

مهمترین معیار در شناخت انواع زعفران نوع پاک کردن و محل جدا شدن کلاله گل زعفران از خامه گل زعفران است.

به عبارت ساده‌تر هر چه قرمزی رشته زعفران بیشتر باشد زعفران باکیفیت‌تر و با عیار بالاتر محسوب می‌شود.

خرید زعفران
هر رشته زعفران از دو بخش تشکیل شده که در تشخیص انواع زعفران بسیار مهم است :

بخش اول کلاله قسمت قرمز رنگ زعفران

بخش دوم خامه  قسمت سفید رنگ زعفران

عکس انواع زعفران

انواع زعفران

همانطور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید انواع زعفران بر اساس شکل چینش رشته زعفران دسته بندی می‌شوند.

نوک رشته سه پر زعفران زعفران سرگل محسوب می‌شود. زعفران سرگل هیچگونه زردی ندارد اما خرده زعفران هم در آن زیاد دیده می‌شود.

اگر رشته زعفران از قسمتی چیده شود که تماماً سرخ بوده و سه پر رشته زعفران از هم جدا نشود زعفران نگین محسوب می‌شود.

زعفران نگین کاملاً سرخ و با کمترین مقدار خرده زعفران است.

زعفرانی که از قسمت پایین‌تر چیده شود و بخشی از زردی خامه گل زعفران را داشته باشد زعفران پوشال است که به علت زردی موجود در خود از نظر قیمتی از سایر انواع زعفران ارزان‌تر است.

آشنایی با انواع زعفران

زعفران سرگل
زعفران نگین
زعفران پوشال
زعفران دسته ( دختر پیچ )
ریشه زعفران

زعفران دسته  [دختر پیچ]

از پایه ای ترین و ساده ترین انواع زعفران میباشد و ساده‌ترین نوع فرآوری زعفران را دارد ، رشته‌ای کامل است که قسمت قرمز و زرد رنگ زعفران را با هم دارد ، به صورتی که بخش زرد حدود ۳۰ و بخش قرمز حدود ۷۰ درصد آن را تشکیل می‌دهد .

بیشتر بخوانید :  راهنمای خرید زعفران اصل

در بین انواع دسته‌بندی زعفران، رشته زعفران در زعفران دسته یا دختر پیچ دست نخورده است ، هنگام پاک‌کردن و فرآوری زعفران بعد از پرکردن گل‌ها و جداکردن گلبرگ‌ها و پرچم‌ها، با نخ تمام رشته‌های زعفران را به یکدیگر پیچیده و به صورت یکجا باهم خشک می شوند، به شکلی که زعفران دسته هم کلاله قرمز رنگ و هم خامه سفید رنگ را در خود جای‌ داده است.

چون خامه و کلاله را با یکدیگر دارد، امکان تقلب در آن عملاً وجود ندارد ، به عنوان زعفران درجه ۴ شناخته می‌شود ، بنابراین کیفیت آن نسبت به سایر دسته بندی انواع زعفران کمتر است  ، این نوع زعفران قیمت پایین‌تر و به‌ صرفه‌ تری نسبت به سایر دسته بندی انواع زعفران دارد .

عکس انواع زعفران

زعفران پوشال

پوشال هم یکی دیگر از انواع زعفران است . در زعفران پوشال، خامه سفید رنگ زعفران از زیر گل جدا می‌شود، به صورتی که کلاله‌ها دارای ١-٣ میلی‌متر خامه خواهند بود. در انتهای کلاله‌های سه شاخه زعفران، مقداری زردی یا سفیدی به چشم می‌خوردکه شکل پوشال مانندی به آن می‌دهد؛ به همین علت زعفران پوشال نام گرفته است ، این نوع زعفران به دلیل اینکه بخشی از کلاله را همراه خود دارد از احتمال تقلب می‌کاهد و اعتماد مردم را بیشتر جلب می‌کند .

زعفران پوشال معمولا سه شاخه کلاله در آن به یکدیگر چسبیده هستند ، کیفیت آن بین زعفران دسته و سرگل قرار دارد ، در انتهای آن بخش سفید رنگی دیده می‌شود که قرمز یک‌دست نیست.

عکس انواع زعفران

دو نوع زعفران پوشال وجود دارد :

زعفران پوشال قلمدار

کلاله زعفران ضخیم و صاف و بدون فر خوردگی است و مقدار خامه همراه با کلاله کم است .

زعفران پوشال معمولی

دارای کلاله با قطر متوسط و فر خورده است. مقدار خامه زعفران زیاد است. این نوع پوشال کیفیت و قیمت کمتری نسبت به قلمدار دارد.

زعفران سرگل

در بین دسته بندی انواع زعفران یکی از مرغوبترین هاست. در فرآوری این نوع زعفران بخش کلاله و بخش خامه از چند میلی‌متر بالاتر از مرز مشترکشان جدا می‌شوند پس در این مدل شاخه‌های زعفران کاملا از یکدیگر جدا هستند.

بیشتر بخوانید :  تهیه آسان لاته و قهوه زعفران

زعفران سرگل به زعفران تماماً قرمز هم معروف است چون هیچ بخش سفید رنگی در آن وجد ندارد ، کیفیت آن از دسته و پوشال بهتر است و برای صادرات هم می‌شود از آن استفاده کرد ، بیشتر افراد زعفران را به این شکل می‌شناسند و این نوع از زعفران در بسته‌بندی‌های مختلف برای فروش استفاده می‌شود .

عکس انواع زعفران

زعفران نگین

در این مدل جداسازی خامه و کلاله مقداری پائین‌تر از مرز مشترکشان انجام می‌شود و به همین دلیل سه‌ شاخه ی زعفران به یکدیگر چسبیده‌اند ، هیچ بخش سفید رنگی هم ندارد و مثل زعفران سرگل تماماً قرمز است اما شکل و ظاهر بهتری نسبت به زعفران سرگل دارد .

زعفران نگین بالاترین کیفیت و قیمت زعفران را دارد و در کشورهای خارج از ایران طرفداران بیشتری داشته به همین دلیل بیشتر برای صادرات استفاده می‌شود.

عکس انواع زعفران

شش نوع زعفران نگین وجود دارد که به شرح زیر است :

زعفران سوپر نگین صادراتی 

تفاوت زعفران سوپر نگین با زعفران نگین در درشتی کلاله ها می باشد؛ کلاله های زعفران سوپر نگین درشت تر از سایر انواع زعفران می باشد و سرقلم های آن پهن است ، کلاله ها تماما قرمز رنگ هستند و هیچگونه فرخوردگی و خم شدگی ندارند ، زعفران سوپر نگین صادراتی نباید کلاله های تیره ای داشته باشد و هیچ یک از کلاله ها نباید شکسته یا ریز باشند .

زعفران نگین اتویی یا پرسی 

زعفران نگین اتویی برای صادرات مناسب است اما این نوع زعفران در بازار بسیار کم می‌باشد ، هنگام خشک شدن و فرآوری به کلاله توسط دستگاه خشک کن فشار فیزیکی وارد می‌شود و تحت پرس قرار می گیرند، به دلیل نحوه خشک شدن آن کلاله‌ها به شکل تخت و صاف  به اصلاح اتویی درمی‌آید .

  زعفران شبه نگین 

در فرآوری این نوع زعفران  دقت کمتری صورت گرفته است بنابراین کیفیتی مابین زعفران پوشال و نگین را دارد ، در بعضی از کلاله های بخش نارنجی رنگ ریشه نیز دیده می شود. زعفران شبه نگین مانند زعفران پوشال دارای فرخوردگی است .

 زعفران نگین درجه‌ یک 

کلاله ها تماما قرمز ، بدون فرخوردگی  ، ضخیم و درشت است.

زعفران نگین درجه‌ دو 

کلاله ها تماما قرمز ، بدون فرخوردگی ، کلاله ها یکدست درشت نیست ، مقدار کمی کلاله ریز هم دارند .

بیشتر بخوانید :  طرز تهیه 5 نوع دمنوش زعفران

 زعفران نگین درجه‌ سه 

کلاله ها تماما قرمز ، بدون فرخوردگی ، کلاله ها درشت و ریز به صورت مخلوط وجود دارند.

 زعفران نرمه

زعفران نرمه  شکسته و پودر شده که در هنگام جابجایی ، ساخت زعفران ممتاز ، … ظاهر خود  را ازدست‌داده است ، قیمت بسیار ارزانی دارد و بیشتر برای مواد اولیه کارخانه ها و صنایع استفاده می شود.

 زعفران کنج یا ریشه زعفران

این نوع زعفران در واقع همان خامه زعفران است که در دسته بندی انواع زعفران سرگل، پوشال و نگین از کلاله جدا می‌شود، رنگ این زعفران تماماً سفید می‌باشد و به ریشه زعفران معروف است.

ریشه زعفران خواص فوق‌العاده‌ای دارد و قیمت آن از خود زعفران پایین‌تر است و می‌توانید برای دمنوش از آن بهره بگیرید ، بهترین نوع ریشه زعفران که رنگ مناسبی هم دارد ریشه زعفران سرگل است.

این نوع ریشه به دلیل آنکه مقدار کمی از خود زعفران را همراه دارد رنگ دهی آن از ریشه زعفران نگین و پوشال بیشتر است.

فرق زعفران نگین با سرگل چیست

زعفران نگین شامل کلاله کامل زعفران است و در بسیاری اوقات سه رشته به هم چسبیده کلاله را با هم دارد و بصورت سه پر می‌باشد. زعفران نگین تمامی رشته سرخ رنگ زعفران را به جز زردی خامه‌ی گل زعفران به همراه دارد.

اما زعفران سرگل متشکل از نوک رشته‌های زعفران است. به بیان دقیق‌تر زعفران سرگل همان قرمزی زعفران نگین را دارد اما خردتر است و رشته‌های کامل و سالم زعفران در آن دیده نمی‌شود.

بهترین نوع زعفران

انواع زعفران نگین، سوپر نگین و سرگل بهترین انواع زعفران هستند. این مدل زعفران‌ها بر اساس نوع چینش و پاک شدن شامل ابتدای کلاله سرخ رنگ زعفران بوده و هیچگونه زردی خامه‌ی زعفران را با خود به همراه ندارند.

 

 

 

 

این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟

روی ستاره کلیک کنید

Average Rating ۰ / ۵. Vote count: ۰

مطالب مرتبط

4 نظر در “دسته‌بندی انواع زعفران

 1. صدرا گفت:

  زعفران هم خیلی جالبه ، انواع مختلفی داره

 2. یلدا مجیدی گفت:

  سلام.ممنون از مطالب خوبتون.بهترین نوع زعفران از نظر رنگدهی کدومه؟

  1. zarshamimstore گفت:

   درور بر شما.ممنون از نگاهتون.زعفران نگین و سرگل بالاترین مقدار و عیار رنگدهی رو دارند چون فقط از قسمت اصلی کلاله زعفران تشکیل شده اند.زعفران های شبه نگین و نرمه هم به شرط اینکه خاص باشند چون از زعفران نگین مشتق شده اند هم رنگدهی بالایی دارند. پس از این زعفرانها زعفران پوشال و پس از آن زعفران دختر پیچ قرار دارد. کمترین مقدار رنگ دهی زعفران مربوط به ریشه زعفران است.

  2. zarshamimstore گفت:

   سلام.ممنون از نگاهتون.زعفران نگین، سرگل و پوشال مرغوب به ترتیب بهترین رنگدهی رو دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *