خواندنیهای زعفران

پیاز زعفران

پیاز زعفران
۴
(۱)

همه چیز درباره پیاز زعفران

زعفران گیاهی سرخ رنگ که در زندگی ما ایرانیان و همین طور سایر مردم جهان اهمیت و کاربرد زیادی دارد . اما آیا درباره پیاز زعفران چیزی میدانید ؟ آیا میدانید برای اینکه بتوانید زعفران بکارید به پیاز زعفران نیاز دارید ؟ و این که زعفران از چه چیزی بوجود می آید ؟

در ادامه به پیاز زعفران می پردازیم وبیشتر با آن آشنا می شویم .

 

شکل و وضعیت ظاهری پیاز زعفران

شکل عمومی آن بصورت تخم مرغی است و تفاوت شکل آنها بسته به ضخامت قطر ابتدا ، انتها و وسط پیاز زعفران است که می تواند بصورت دایره ای یا بیضی شکل باشد ، وجود پیاز زعفران است که گل زعفران سر از خاک  می روید و این محصول با ارزش را به وجود می آورد ، پس شکل و اندازه پیاز زعفران برای کشاورزان بسیار مهم است زیرا بسته به شکل و اندازه آن  مقدار بازدهی پیاز زعفران هم متفاوت است .

 

 

| در مورد کشت زعفران بیشتر بدانید |

 

 

وجود الیاف قهوه ای رنگ دور پیاز است که در برخی گونه ها بسیار فشرده و در برخی دیگر کم پشت تر هستند و هنگامی که این الیاف قهوه ای رنگ را کنار بزنید یا از پیاز زعفران جدا کنید رنگ سفید پیاز به خوبی دیده می شود . این الیاف های پوشالی ، پیاز را در برابر سرما و گرما بشدت مقاوم می سازد . همچنین این الیاف در هنگام  آبیاری ، رطوبت را تا مدت زیادی در خود حفظ می کنند و بدین صورت پیاز زعفران تا زمان بیدار شدن مجدد در مقابل گرمای تابستان سالم می ماند .

بیشتر بخوانید :  تاریخچه کشت زعفران در ایران

 

پیاز زعفران

انواع پیاز بر اساس وزن

انواع پیازهای زعفران بر اساس وزن به سه دسته تقسیم می‌شوند:

وزن ۱۲-۸ گرم

وزن ۱۶-۱۲ گرم

وزن بیش از ۱۶ گرم

 

می‌توان گفت پیازهای زعفران‌ درشت‌تر و سنگین‌تر مواد مغذی بیشتری دارند و پس از کاشت سریع تر و بیشتر گل می‌دهند. به همین دلیل از  پیازهای کوچکتر برای کاشت زعفران در زمین و از پیازهای بزرگتر برای کشت گلخانه ای استفاده می شود.

عمر پیاز های زعفران

عمر پیاز های زعفران تقریبا تا ۸ سال است پس باید در خاک مناسبی کاشت شوند تا بتواند در این مدت مواد مورد نیاز خود را تامین کنند و در برابر شرایط مختلف منطقه به خوبی مقاومت کنند ، و پس از این مدت به دلیل اینکه هر سال تعداد این پیازها داخل زمین افزایش پیدا می کنند ، به اصطلاح تکثیر می شوند و تقریبا کل زمین را فرا می گیرند ، به همین دلیل می بایست پیازها از زمین خارج شوند و این زمین مدتی نیاز به استراحت دارد که معمولا برای چند سال محصولات دیگری در این نوع زمین ها کاشته می شود و گاها در بعضی مناطق زمین برای مدتی بلا استفاده می شود.

نکته ای که جالب است درباره طول عمر پیاز زعفران بدانید این است که پیاز زعفران را می توان از خاک بیرون آورد و به مزرعه و یا انبار دیگری منتقل کرد . پیاز زعفران هر ساله یک دوره خواب و استراحت دارد که از اواخر اردیبهشت ماه تا اواخر مرداد ماه ادامه دارد . در این بازه زمانی می توان برای جا به جایی و در آوردن پیاز ها از خاک اقدام کرد . بهتر است پیاز های زعفران پس از بیرون آوردن از زمین دوباره در زمین جدید کاشته شوند .

بیشتر بخوانید :  نحوه آبیاری گیاه زعفران

نکته ای که در هنگام بیرون آوردن از خاک باید رعایت شود این است که این کار نباید در اواخر مرداد ماه به بعد انجام شود به این دلیل که در این زمان ممکن است بعضی از پیاز ها آماده برای جوانه زدن و ریشه دار شدن باشند و همچنین هر چقدر که زمان خارج کردن پیاز های زعفران تا زمان کاشت آن ها در زمین کمتر باشد بهتر است و این امکان وجود دارد که اگر این فاصله زمانی زیاد شود بار دهی سال اول پیاز ها به شدت کاهش یابد .

 

حتما بخوانید : نحوه آبیاری گیاه زعفران

 

 

 

 

لینک همکار

این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟

روی ستاره کلیک کنید

Average Rating ۴ / ۵. Vote count: ۱

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *