خواندنیهای زعفران

بهترین روش سابیدن زعفران

ساییدن زعفران

مقدمه

یکی از سوالات پرتکرار در مورد زعفران طریقه سابیدن زعفران با بهترین روش است و اینکه چه مدل دستگاه برای سابیدن زعفران مناسب است.

نکته مهم که باید آن را مد نظر قرار داد این است که سابیدن زعفران و استفاده از زعفران پودر شده باعث می‌شود رنگ و عطر بیشتری از زعفران گرفته شود.

اگر بهترین طریقه سابیدن زعفران را ندانید و استفاده نکنید حتی بهترین نوع زعفران نیز رنگ و عطر چندان مورد قبولی را برای شما ایجاد نخواهد نمود.


خرید زعفران

به دلیل وجود باورها و روش‌های نادرست در سابیدن زعفران تصمیم گرفتیم توضیحات جامع و کاملی را در این مقاله برای شما گردآوریم تا یکبار برای همیشه به شبهات و سوالات بی پاسخ در این زمینه خاتمه داده شود.

دستگاه سابیدن زعفران

وسایل سابیدن زعفران از قدیم تا به امروز شامل موارد زیر هستند:

 • هاون که بر اساس جنس ساخت آن به دو نوع هاون برنجی و سنگی تقسیم می‌شود.
 • زعفران ساب دسته دار
 • زعفران ساب بیتا

 

هاون فلزی ( برنجی ) و هاون سنگی برای سابیدن زعفران

استفاده از هاون یکی از متداول‌ترین و شناخته شده ترین روش‌ها برای ساییدن و پودر کردن زعفران از گذشته های دور تاکنون است.

ساییدن زعفران با هاون بسیار خوب انجام میشود و نکته منفی آن هدر رفتن مقداری از پودر زعفران به دلیل چسبیده شدن به دیواره هاون است.

ضمن اینکه استفاده از هاون سنگی بهتر است چرا که هاون فلزی بر اثر اصطکاک ایجاد شده بر اثر سایش موجب سوختن و سیاه شدن زعفران میشود.

زعفران ساب دستی

در تصویر زیر نمونه‌ای از یک زعفران ساب دستی را می‌بینید. در سال‌های اخیر دستگاه زعفران ساب دستی به بازار آمده و کار سابیدن زعفران را به بهترین شکل ممکن و با کمترین مقدار اتلاف زعفران با سیستم مکانیکی خود انجام می‌دهد.

همانگونه که در تصویر مشخص است با ریختن زعفران داخل مخزن زعفران ساب و چرخاندن اهرم تعبیه شده روی آن زعفران بطور کامل پودر می‌شود. پودر زعفران داخل مخزن باقی می‌ماند و با گشودن دریچه زیر زعفران ساب، پودر زعفران از زعفران ساب خارج و قابل استفاده خواهد بود.

 

وسایل سابیدن زعفران

نمونه ای از یک زعفران ساب دستی

 

زعفران ساب بیتا

نوع دیگری از زعفران ساب دستی که هنگام نگارش این مقاله به تازگی به بازار آمده زعفران ساب بیتا است.

زعفران ساب بیتا با طراحی خاص و هوشمندانه خود طریقه سابیدن زعفران را بسیار ساده و کارآمد نموده است. نمونه‌ای از زعفران ساب بیتا را در تصویر زیر می‌بینید.

زعفران ساب بیتا طوری طراحی شده که در کمترین زمان و به آسانی می‌توانید زعفران خود را کاملاً پودر کنید. استفاده از زعفران ساب بیتا نسبت به سایر زعفران ساب‌ها ساده‌تر و کارآمدتر است.

 

زعفران ساب بیتا

سابیدن زعفران با قند

یکی از باورهای اشتباه از گذشته تا امروز این است که اگر ساییدن زعفران همراه با یک حبه قند باشد سبب می‌شود زعفران بهتر سابیده شود.

چنین موردی واقعیت ندارد و سابیدن زعفران همراه با قند موجب می‌شود رنگدهی پودر زعفران کاهش پیدا کند.

ساییدن زعفران با قاشق

طریقه سابیدن زعفران با قاشق روشی سریع و مناسب برای ساییدن زعفران است زمانی که دستگاه سابیدن زعفران در دسترس شما نباشد.

برای این منظور کافیست زعفران را از بسته‌بندی نایلونی خود خارج نکرده و با پشت قاشق که حالت محدب دارد به دفعات و بصورت رفت و برگشتی روی زعفران داخل نایلون بکشید تا زعفران خشک که در حالت استاندارد حال شکنندگی دارد بطور کامل داخل نایلون پودر شود.

سخن پایانی

همیشه برای استفاده از زعفران و قبل از دم آوری زعفران آن را بطور کامل پودر کنید و برای این منظور از وسیله مناسب استفاده کنید تا زعفران به خوبی پودر شده و هدر نرود.

برای انتخاب دستگاه سابیدن زعفران بهتر است از زعفران ساب استاندارد و باکیفیت استفاده کنید. اطمینان داشته باشید هزینه کردن برای تهیه زعفران ساب باکیفیت ارزشمند است و تا سال‌ها خیال شما از سابیدن زعفران آسوده خواهد بود و دیگر زعفران هنگام سابیدن هدر نخواهد شد.

زعفران ساب بیتا در میان انواع مختلف زعفران ساب انتخاب بسیار خوبی است.

 

 

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

2 نظر در “بهترین روش سابیدن زعفران

 1. کریمی گفت:

  به نظر من هاون سنگی یکی از بهترین وسایل سابیدن زعفران هستش که البته درسته کمی پودر تهش می چسبه
  زعفران ساب دستی رو باید امتحان کنم فک کنم تو محصولاتتون داشتید

  1. zarshamimstore گفت:

   زعفران ساب دستی اگر از انواع باکیفیت باشه بهترین و کارآمد ترین وسیله برای این کاره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *