خواندنیهای زعفران

شیوه های درست دم کردن زعفران

دم کردن زعفران

روش های مناسب دم کردن زعفران

حتماً تا به حال روش های گوناگونی را پیرامون نحوه دم کردن زعفران برای گرفتن حداکثر رنگ و عطر از آن را دیده یا شنیده اید.

در این مقاله قصد داریم به روش های مناسب دم کردن زعفران بپردازیم تا بتوانیم از حداکثر رنگ و عطر زعفران بهره ببریم.

ضمناً توصیه ما این است، هر آنچه تا به حال در این مورد دیده یا شنیده اید فراموش کنید و با دقت به روش های توضیح داده شده در این مقاله توجه کنید، سپس این روش ها را امتحان کرده و خودتان قضاوت کنید.


خرید زعفران

برای شروع باید از کیفیت زعفرانی که خریداری می کنیم اطمینان کامل داشته باشیم ، به دلیل اینکه تقلب در بازار زعفران بسیار زیاد است و متاسفانه هیچ ربطی هم به برند زعفران مورد نظر ندارد. پس نام برند زعفران معیار خوبی برای تشخیص کیفیت آن نیست.

توجه داشته باشید علاوه بر اصالت زعفران اینکه درجه تازگی زعفران چقدر است هم اهمیت دارد. زعفرانی که محصول سال های قبل باشد کیفیت پایین تری خواهد داشت.

همچنین شرط لازم برای به دست آوردن زعفران آب شده با کیفیت آن است که زعفران خشک خود را چه بصورت سابیده شده یا سابیده نشده درست و در شرایط مناسب نگهداری کرده باشید.

بهترین روش برای سابیدن زعفران

همانطور که می دانید در بازار انواع مایع، عصاره  و حتی اسپری های زعفران موجود است.

باید بدانید زعفران پس از دم آوری و ترکیب با آب قابلیت نگهداری بیش از دو هفته را ندارد و از کیفیت زعفران کاسته می شود.

پس اطمینان داشته باشید که در مایع و اسپری زعفران از چیزی مثل رنگهای خوراکی و سایر افزودنی ها غیر از زعفران استفاده می شود .

نتیجه این است که برای داشتن عطر و رنگ واقعی زعفران باید خودمان دست به کار شویم و زعفران مصرفی خود را بسابیم و پودر تهیه شده را هر بار به مقدار مصرف کمتر از دو هفته دم آوری کنیم.

مهم است که زعفران را پس از دم آوری متناسب با طول مدت زمان مصرف در یخچال و یا فریزر نگهداری کنید.

جهت سابیدن زعفران بهتر است از زعفران ساب یا هاون استفاده کنیم و پودر بدست آمده را داخل یک شیشه درب دار و محیطی خشک ، خنک و دور از نور طبیعی یا مصنوعی نگهداری کنیم.

یهتر است زعفران را در مقدار زیاد نسابید و به مقدار مورد نیاز این کار را انجام دهید.

همچنین بهتر است زعفران را به صورت رشته ای نگهداری کنیم.

دم کردن زعفران با آب جوش

این روش بسیار سنتی است و قدمت بسیار زیادی دارد.

روش کار بدین صورت است که مقداری پودر زعفران را داخل قوری چینی یا شیشه ای می ریزیم و روی کتری در حال جوش به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه قرار می دهیم تا به خوبی دم بکشد .

سپس قوری را کنار می گذاریم تا از حرارت مایع کمی کاسته شود، سپس آن را داخل شیشه درب دار مورد نظر نگهداری می کنیم.

دم کردن زعفران با یخ

این روش که مدرن تر به حساب می آید ، مقداری پودر زعفران را داخل شیشه مورد نظر ریخته و چند قالب کوچک یخ نیز به آن اضافه می کنیم . در دمای محیط منزل به آرامی آب می شود و مایع زعفران مناسب تهیه می شود.

دم کردن به روش ترکیبی

پیشنهاد زرشمیم ترکیبی از هر دو روش یخ و آب جوش است.

اما چرا ؟

به این دلیل که روش دم کردن با یخ خیلی خوب به حفظ عطر زعفران کمک می کند و همچنین روش دم کردن با آب جوش بسیار بر روی رنگدهی زعفران تاثیر گذار است.

پس ابتدا طبق روش دم کردن زعفران با یخ، مقداری پودر زعفران داخل قوری میریزیم و چند قالب کوچک یخ نیز به قوری اضافه می کنیم .

پس از اینکه یخ ها در دمای محیط آب شدند و کمی از برودت قوری کاسته شد قوری را به همان صورت روی کتری در حال جوش قرار می دهیم و به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه صبر می کنیم زعفران دم بکشد .

پس از گذشت این مدت زمان، زعفرانی با بالاترین کیفیت عطر و رنگ در اختیار خواهید داشت، می توانید آن را داخل یخچال و یا فریزر نگهداری کنید و در تهیه غذا و … از این مایع زعفران فوق العاده استفاده کنید.

 

حتما بخوانبد : موارد منع مصرف زعفران

 

 

 

 

 

 

لینک همکار

مطالب مرتبط

یک نظر در “شیوه های درست دم کردن زعفران

  1. hadi.aein1984 گفت:

    بسیار مطلب خوبی بود
    سایت پرمحتوا خوبی دارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *