خواندنیها

ریشه زعفران چیست و چه کاربردی دارد

ریشه زعفران

ریشه زعفران کدام بخش از گل زعفران است

ریشه زعفران یا همان خامه زعفران در واقع قسمت انتهایی کلاله زعفران است که با این نام خوانده می شود پس ریشه اصلی زعفران در زیر خاک قرار دارد ، گل زعفران دارای شش گلبرگ بنفش رنگ و سه پرچم زرد رنگ متصل به ساقه است ، با جدا کردن گلبرگ ها قسمت کلاله را می‌بینیم که شامل سه عدد شاخه سرخ رنگ است و به قسمت انتهایی کلاله به رنگ سفید متصل است ، این قسمت سفید رنگِ مایل به زرد خامه یا همان ریشه زعفران است که گاها به این قسمت  زعفران سفید هم گفته می شود.


خرید زعفران

خواص ریشه زعفران

این بخش همانند کلاله‌ی آن، دارای ویتامین های ب۱ ، ب۳ ، ب۶ ، ث ، عناصر معدنی از قبیل آهن، منگنز و کلسیم است اما نسبت به کلاله دارای مقدار کمتری از این مواد است ، گفتنی است که ریشه برخلاف رشته های سرخ رنگ زعفران دارای مقدار کمتری کروسین است و بخاطر همین رنگدهی پایین تری دارد چون کروسین عامل اصلی رنگ دهی زعفران است .

طبع ریشه زعفران گرم است یا سرد

از آنجا که ریشه و خود زعفران هر دو از بخش کلاله گل زعفران هستن بنابراین طبع ریشه زعفران هم مانند خود زعفران گرم هست.

 ریشه زعفران چه کاربردی دارد

خیلی از مصرف کنندگان زعفران به دنبال پاسخ این سوال هستند که ریشه قدرت رنگدهی چندانی ندارد و باید کجا استفاده کنند؟ خب در جواب به این سوال باید گفت که  قسمت سفید رنگ زعفران یا ریشه زعفران همان خواص زعفران را هر چند به مقدار کمتر دارد و میتوان در مواقعی که رنگدهی زعفران مدنظر نیست و تنها خواص درمانی زعفران مورد توجه است از آن استفاده کرد. استفاده از ریشه به جای سرگل زعفران در اینگونه مواقع صرفه ی اقتصادی نیز دارد. چرا که این قسمت نسبت به زعفران سرگل با قیمت کمتری عرضه می شود .

مثلا برای درست کردن چای زعفران حتما لازم نیست از کلاله زعفران استفاده شود ، می توان این محصول را هم به صورت پودر درآورد و داخل چای و یا دیگر دمنوش های زعفرانی ریخت ، در تهیه انواع خورشت ها هم می توان از ریشه زعفران به جای کلاله زعفران استفاده کرد. چون عطر و طعم زعفران در تمام قسمت ها موجود است . اما در غذاهایی مثل شله زرد که قدرت رنگدهی زعفران مهم است و رنگ اصلی غذا به زعفران برمیگرده باید از زعفران سرگل استفاده کرد  .

از کاربرد  دیگر ریشه زعفران می توانیم مواردی مثل جلوگیری از افسردگی و ایجاد نشاط رو اشاره کنیم چون ریشه زعفران سرتونین و دوپامین رو توی بدن متوازن می کند ،  همچنین استفاده از آن
به خوش بو شدن دهان و سلامت دندان ها هم کمک میکند ، برای سلامت کلیه ها و کبد که دو عضو حساس بدن هستند نیز مناسب است .

پس باید بدانیم که در تهیه غذاهایی که فقط طعم و عطر زعفران ملاک است از قبیل ته دیگ، شیرینی، سوپ، انواع خورشت ها، شربت و دمنوش هایی که مواد رنگی دیگری اضافه می کنیم، می توان از ریشه استفاده کرد ، البته علاوه بر کاربرد های درمانیِ از آن در صنایع مختلف از جمله داروسازی، شکلات سازی و آرایشی و بهداشتی نیز استفاده می شود .

در نهایت شما برای افزایش انرژی در یک روز پرکار هم می توانید از خواص این محصول در انرژی بخشی استفاده کنید .

یک هشدار هم باید داد ، اینکه دلالان ریشه را رنگ کرده و به جای زعفران به فروش میرسانند. پس حتما زعفران را از جای معتبر تهیه کنید.

در این مقاله تلاش شد تا مختصری پیرامون این محصول جانبی گل زعفران و خواص آن آشنا شویم امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید بوده باشد.

بیشتر بخوانید : همه چیز در مورد دم کردن زعفران

 

 

 

لینک همکار

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *