علمی

برنامه غذایی مزرعه زعفران

برنامه غذایی مزرعه زعفران
۰
(۰)


خرید زعفران

اصول رسیدگی به تغذیه مزرعه زعفران

اگر تجربه کاشت و داشت مزرعه زعفران را داشته باشید برنامه غذایی مزرعه زعفران را میدانید، و اگر به تازگی وارد این عرصه شده اید باید بدانید و توجه داشته باشید که هر محصول کشاورزی نیاز به یک برنامه منظم و علمی تغذیه ای دارد تا در برابر شرایط محیطی مقاوم بوده و بازدهی بهتری برای تولید و برداشت محصول عاید کشاورز نماید .

برنامه تغذیه ای در عرصه کشاورزی شامل استفاده از کود مناسب در زمان های دقیق و مناسب است که موجب استقامت و افزایش محصول میشود.

اما کوددهی شرط لازم و نه کافی در کشاورزی میباشد . کشاورزان عزیز باید و حتما در کنار کوددهی دقیق و مناسب از مکمل های لازم برای گیاه خود در مواعد زمانی صحیح استفاده نمایند تا حداکثر بهره برداری و تولید محصول را داشته باشند .


خرید زعفران

پس حتما در این زمینه از کارشناسان مربوطه مشورت لازم را دریافت نمایید .

با توجه به علمی بودن این مراحل هرگز بر اساس تصمیم شخصی و یا اطلاعات غیر کارشناسانه اقدام به انجام این مراحل ننمایید چرا که اجرای این مراحل بستگی به عوامل متعددی دارند که باید توسط یک کارشناس خبره در نظر گرفته و سنجیده شود .

در اینجا خلاصه ای از برنامه غذایی مزرعه زعفران برای شما ارائه میگردد .

برنامه غذایی مزرعه زعفران از مرداد ماه آغاز میشود . در مرداد ماه باعث میشود تا ذخیره غذایی پیاز زعفران افزایش یافته و قدرت کلاله دهی آن بیشتر شود .

بیشتر بخوانید :  مرحله زاج آب در کشت زعفران

بخش بعدی برنامه غذایی مزرعه زعفران در شهریور ماه اجرا میگردد که خاصیت ضدعفونی کنندگی خاک را داشته و از ابتلای پیاز زعفران به انواع قارچ و پوسیدگی آن جلوگیری مینماید . ضمنا پتاس خاک را تامین میکند تا فرایند فتوسنتز در گیاه بهتر انجام شود و در برابر تنش های محیطی چون کم آبی یا شوری آب مقاومت بیشتری پیدا کند .

بخش پایانی برنامه غذایی مزرعه زعفران تا قبل از برداشت محصول زعفران در مهر ماه انجام میشود و قدرت جوانه زنی گل زعفران را افزایش میدهد . بخش دیگری نیز دارد که در اسفند ماه اجرا میگردد تا باعث حفظ و توسعه ریشه در خاک و بالا نگه داشتن مقاومت و پتانسیل جوانه زنی پیاز زعفران برای سال بعد میگردد .

اقدامات ماهانه برای برنامه غذایی مزرعه زعفران

اکنون به شرح مراحل برنامه غذایی زعفران می پردازیم:

برنامه مرداد : در مرداد ماه از محصول آلی گرانوله مخصوص زعفران استفاده میشود .۶۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم از این محصول قبل از آبیاری اول بصورت کود پاشی در کل زمین پخش میشود تا با افزایش ذخیره غذایی پیاز زعفران قدرت کلاله دهی آنرا بالا برده و وضعیت خاک زمین را هم بهبود ببخشد .

برنامه شهریور : در شهریور ماه به مقدار ۲ تا ۵ لیتر گوگرد مایع بازای هر هکتار زمین با آبیاری اول به مزرعه داده میشود .این مرحله همانگونه که قبلا گفته شد سبب ضدعفونی خاک و جلوگیری از ابتلای پیاز به انواع آفات و قارچ ها میشود .

ضمنا پتاس خاک را تامین میکند تا هم فرایند فتوسنتز گیاه بهتر انجام شود و هم مقاومت گیاه نسبت به تنش های محیطی افزایش یابد .

بیشتر بخوانید :  تاثیر زعفران در کنترل بیش فعالی

برنامه مهر : در مهر ماه اسید هیومیک مایع به میزان ۱۰ تا ۱۵ لیتر در هر هکتار به روش آبیاری و همراه با آبیاری دوم به زمین مزرعه داده میشود .

این اقدام قدرت جوانه زنی پیاز زعفران را بطور قابل توجهی افزایش میدهد .

برنامه اسفند : در اسفند ماه برای اجرای برنامه غذایی مزرعه زعفران باید کلسیم مایع به مقدار ۵/۱ تا ۲ لیتر در هر هکتار همراه با آبیاری آخر به مزرعه داده شود .

این مرحله پیاز زعفران را برای تولید محصول سال بعد آماده نگه میدارد .

در پایان متذکر میشویم این برنامه غذایی مزرعه زعفران تنها برای آشنایی بیشتر و آگاهی شما عزیزان بود و برای اجرای آن حتما با کارشناسان خبره در این زمینه پیرامون شرایط مزرعه خود مشورت نموده و سپس بر آن اساس اقدام نمایید .

حتما بخوانید : درآمدزایی کشت زعفران

 

 

 

 

 

 

لینک همکار

این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟

روی ستاره کلیک کنید

Average Rating ۰ / ۵. Vote count: ۰

مطالب مرتبط

2 نظر در “برنامه غذایی مزرعه زعفران

  1. حسین گفت:

    برنامه غذایی مزرعه زعفران یا هر محصول دیگری بسیار حائز اهمیته که نتیجه خوبی داشته باشیم ، مطلب مفیدی بود.

    1. zarshamimstore گفت:

      سپاس از نگاهتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *