سلامتی

تاثیر زعفران برای ورزشکاران

تاثیر زعفران برای ورزشکاران
۰
(۰)

تاثیر زعفران برای ورزشکاران

قبلا در دیگر مقالات اثرات آنتی اکسیدانی و ضد سرطان زعفران و همچنین تاثیر زعفران روی لاغری نیز بررسی شد . در این مقاله قصد داریم بطور ویژه در مورد تاثیر زعفران برای ورزشکاران با شما سخن بگوییم .

فعالیت های ورزشی همراه با اکسایش مواد غذایی در بدن همراه است و هر چه مدت و شدت فعالیت ورزشی بیشتر باشد میزان اکسایش نیز شدیدتر خواهد بود.شاید این سوال برای شما پیش بیاید که منظور از اکسایش چیست و چه مفهومی دارد ؟


خرید زعفران

منظور از اکسایش یا اکسیداسیون ترکیب مولکولهای انرژی زای حاصل از مواد غذایی با اکسیژن است که منجر به تولید انرژی در بدن می شود.

اکسایش را بین عموم مردم با نام سوخت و ساز یا متابولیسم می شناسیم . یکی از موارد خروجی حاصل از فرایند ترکیب مولکولهای انرژی زا با اکسیژن رادیکال های آزاد هستند .

رادیکال های آزاد مولکول های مخربی هستند که میل ترکیبی زیادی با سایر مولکولها دارند از این جهت میتوانند در ابعاد گسترده با مولکولهای حیاتی بدن ترکیب شده و به آنها آسیب برسانند.

بعنوان مثال به آسانی میتوانند غشای سلولی را تخریب و به بافتهای بدن آسیب برسانند .

خنثی نمودن اثر رادیکال های آزاد در بدن ورزشکاران که تحت تاثیر تمرینات سخت ورزشی مستعد تولید این مولکول های مخرب هستند بسیار اهمیت دارد.

عملکرد و تاثیر زعفران برای ورزشکارن در رشته های گوناگون ورزشی

زعفران میتواند تا حد زیادی فشار اکسایشی در بدن ورزشکاران را کنترل نماید که در نتیجه آن تولید رادیکال های آزاد هم کنترل میگردد.

بیشتر بخوانید :  خواص زعفران

تاثیر زعفران برای ورزشکاران در این زمینه که در رشته دو فعالیت دارند امتحان شده و اثر آن آزموده شده است . مواد غذایی دیگری مانند گوجه فرنگی و غذاهای حاوی ویتامین ث نیز اثرات مشابه دارند .

لازم به توضیح است اگر بخواهیم با تاثیر زعفران برای ورزشکاران بیشتر آشنا شویم باید بگوییم زعفران با اثرات نشاط آور خود نیز میتواند سطح انرژی بدن را ارتقا داده و از این نظر هم به کمک ورزشکاران در انجام تمرینات سخت و شدید بیاید.

در بین رشته های ورزشی مختلف رشته های استقامتی که مدت و شدت فعالیت در آن از سایر رشته ها بیشتر است میتواند با مصرف صحیح زعفران از نظر تغذیه ای بهبود پیدا کند .

اثر ضد سرطان زعفران هم ناشی از آنتی اکسیدان های موجود در آن است که با میل ترکیبی زیاد با رادیکال های آزاد اثر الکترون آزاد آنرا خنثی و از ترکیب آن با مولکولهای حیاتی بدن جلوگیری بعمل می آورد .

با توجه به موارد گفته شده به تاثیرات مهم زعفران در تغذیه ورزشکاران پی بردیم.

یکی از نکات مهم در این رابطه که نیاز به توضیح دارد این است که کلیه سبزیجات و میوه جاتی که رنگ های تندی مانند قرمز یا نارنجی دارند معمولاً سرشار از آنتی اکسیدان هستند و نقش بسزایی در حفظ سلامت و بهبود عملکرد بدن دارند.

رنگ سرخ زعفران هم نشانگر همین موضوع است. میتوانید اطمینان داشته باشید که زعفران سرشار از آنتی اکسیدان است و دشمن شماره یک رادیکال های آزاد مضر و مخرب در بدن شما.

یکی از روش های استفاده از زعفران به منظور بهره بردن از تاثیر برای ورزشکاران در حین ورزش ، درست کردن و نوشیدن شربت زعفران است.

بیشتر بخوانید :  زعفران و سلامت کبد

نحوه آماده نمودن شربت زعفران را از اینجا بخوانید.

البته توجه داشته باشید استفاده زیاد از حد و بی رویه از زعفران بهیچ وجه توصیه نمیشود و تعادل را باید و حتما در استفاده از زعفران در نظر داشته باشید.

مصرف زیاد از حد زعفران میتواند تاثیرات بسیار بد و حتی خطرناکی برای شما به همراه داشته باشد.

در صورت داشتن هرگونه آلرژی و یا بیماری خاص نیز پیش از استفاده از زعفران حتما با پزشک خود مشورت داشته باشید .

حتما بخوانید : زعفران و لاغری

 

 

 

 

 

لینک همکار

این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟

روی ستاره کلیک کنید

Average Rating ۰ / ۵. Vote count: ۰

مطالب مرتبط

2 نظر در “تاثیر زعفران برای ورزشکاران

 1. سامیار گفت:

  چه جالب زعفران تاثیر بر ورزش هم داره .
  واقعا مطلب مفید بود
  عالی

  1. zarshamimstore گفت:

   بله زعفران خیلی موثره.مرسی از نگاهتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *