خواندنیهای زعفران

دلیل گران بودن زعفران چیست ؟

دلیل گران بودن زعفران
۰
(۰)

دلیل گران بودن زعفران چیست ؟

آیا تابحال از خود سوال کرده اید دلیل گران بودن زعفران چیست ؟ چرا زعفران نسبت به سایر ادویه ها جایگاه ویژه تری داشته و قیمت آن تا این اندازه با ادویه جات دیگر تفاوت دارد . چرا به این محصول طلای سرخ می گویند و همچون طلا بر حسب گرم مبادله میشود ؟

 

قبل از هر چیز باید یادآوری شود مصرف زعفران تاریخ چند هزار ساله دارد ضمنا این محصول خواص بیشماری برای بدن انسان دارد . اکنون بپردازیم به ریشه یابی دلیل گران بودن زعفران .

زعفران به جز کشور ایران در کشورهای دیگر مانند هند، افغانستان، هلند، ایتالیا، مراکش و آمریکا نیز رشد و پرورش پیدا می کند . هر چند طبق نظر کارشناسان این حوزه کیفیت زعفرن ایران سرآمد سایر نقاط جهان میباشد .


خرید زعفران

زعفران ایرانی قیمت بسیار بالایی دارد و حجم بالایی از تولید این محصول به خارج از کشور صادر می شود. ایران تقریبا بزرگترین تولیدکننده زعفران است. از ۳ هزار سال پیش تا به حال در ایران زعفران کشت می شده است .

بیشترین زحمت برای زعفران در ایران کشیده می شود چرا که برای به دست آوردن یک کیلوگرم زعفران خشک باید کشاورزان ساعت های طولانی ۱۷۰ هزار دانه گل را از کلاله جدا کنند و با دقت بالایی خشک کنند که در نهایت یک کیلوگرم زعفران خشک تولید شود .

بیشتر بخوانید :  تهیه آسان لاته و قهوه زعفران

در واقع اصلی ترین دلیل گران بودن زعفران زحمت و زمان زیادیست که صرف تولید آن میشود .

همچنین باید دانست برای کاشت و برداشت زعفران به نیروی فیزیکی زیادی نیاز است و از برداشت گل ها از روی زمین و تا بسته بندی نهایی کشاورزان زحمت زیادی را متحمل می شوند . متاسفانه علیرغم زحمات بسیاری که در داخل برای کاشت ، داشت و برداشت این محصول کشیده میشود ، پس از صدور زعفران در کشور اسپانیا زعفران ایرانی را بسته بندی کرده و با چند برابر قیمت به کشورهای دیگر با نام محصول اسپانیایی به فروش می رسانند . برای همین می توان گفت ایران بزرگترین تولید کننده و اسپانیا بزرگترین صادر کننده طلای سرخ است .

زعفران به دلیل مزه متفاوتش به گران ترین چاشنی جهان تبدیل شده است. زعفران در آشپزخانه های سراسر جهان به عنوان رنگ و ادویه مورد استفاده قرار میگیرد. از زعفران برای اهداف دارویی نیز استفاده می کنند . خواص و مصارف زعفران خود دلیل گران بودن زعفران است .

 

چرا زعفران با طلا برابری می کند؟

طلای سرخ یک محصول استراتژیک به حساب می آید، یعنی قیمت آن مانند سکه و طلا هر روز و هر لحظه تغییر می کند .و این خود دلیل گران بودن زعفران میتواند باشد .

البته گاهی برای گران شدن یک محصول یک دلیل کافیست. علت اصل گرانی زعفران هم طبق گفته ی رئیس اتحادیه‌ی صادرات زعفران ایران تولید کم این گیاه است. در یک کلام کمیاب بودن این گیاه در دنیا !

چرا که عمده تولید این گیاه را در کشور ایران داریم و صادرات بذر این گیاه به کشورهای دیگر ممنوع است .

بیشتر بخوانید :  خواص عناب

کشاورزان و صنعت کشاورزی بخش عمده ای از صادرات غیر نفتی ایران را به خـود اختصـاص داده اند که در بین این محصولات زعفران از اهمیت خاص و بالایی برخوردار است .

در زمان افزایش قیمت ارز کشور، شاهد افزایش قیمت طلا و هم چنین محصولات و مواردی هم که قیمت آن ها به این دو وابسته است هستیم و زعفران هم از این قاعده مستثنا نیست و به همین دلیل نام دیگر زعفران طلای سرخ است و هر ساله با بالاتر رفتن قیمت ارز قیمت زعفران هم تا چند درصد افزایش پیدا می کند و ارزش آن چندین برابر قبل می‌شود که یکی از دلایل گرانی زعفران نسبت به سایر ادویه هاست .

 

زعفران چه قدر اهمیت دارد ؟

در طول قرن ها ثابت شده است زعفران بسیار مفید و با اهمیت است. زعفران اغلب در پخت وپز به کار می رود ، به عنوان یک ایرانی هر روز از زعفران در غذاهای خود استفاده می کنیم تا آنجا که قادر نخواهیم بود جایگزینی برای طعم زعفران پیدا کنیم .

تقاضا برای مصرف زعفران در تمام جهان رو به افزایش است و این مورد هم دلیل گران بودن زعفران و گرانتر شدن آن میتواند باشد .

بسیاری از مردم از زمان های قدیم سعی کردند برای زعفران جایگزین پیدا کنند مثلا زردچوبه، گلبرگ های گل سرخ و گل سوسن را با هم ترکیب کنند و به جای زعفران استفاده کنند که در نهایت طعمی متفاوت دارند و هرگز نمی توانند جانشینی برای زعفران محسوب شوند .

حتما بخوانید : فوت و فن تهیه شله زرد زعفرانی خوشمزه

بیشتر بخوانید :  مقایسه زعفران ساب با هاون

 

 

 

 

 

 

 

لینک همکار

این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟

روی ستاره کلیک کنید

Average Rating ۰ / ۵. Vote count: ۰

یک نظر در “دلیل گران بودن زعفران چیست ؟

  1. آیین گفت:

    بسیار عالی

    اگر نگهداری این محصول بیش از دو سه سال نبود و از کیفیت آن کاسته نمی شد ، این امکان وجود داشت بعضی از مردم به دید سرمایه گذاری و پوشش تورم بر روی ریال خود زعفران زعفران نگهداری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *