اقتصادی

گستردگی کشت زعفران در ایران

گستردگی کشت زعفران در ایران
۰
(۰)

گستردگی کشت زعفران در ایران

از لحاظ گستردگی کشت زعفران در ایران به جرات میتوان گفت ۹۰ درصد زعفران مصرفی در جهان در ایران کشت و تولید شده است و کشورهای دیگر تنها ۱۰ درصد از این بازار جهانی سهم دارند.

سهم ۱۰ درصدی سایر کشورها نیز تا حد زیادی متکی به تولید زعفران ایران است چرا که حجم زیادی از زعفران ایران بصورت عمده به کشورهای اسپانیا ، امارات و هنگ کنگ صادر و در آنجا پس از فرآوری و بسته بندی به کشورهای ثالث ارسال میشوند.

در واقع ایران اصلیترین بازیگر در صحنه تولید و تجارت زعفران در دنیاست.در این بین باید به این نکته مهم اشاره کرد که سهم بازار مصرف داخلی بخش کوچکی از بازار زعفران در ایران است.


خرید زعفران

میزان و گستردگی کشت زعفران در ایران

تا سال ۱۳۹۹ و بر مبنای آمارهای رسمی گستردگی کشت زعفران در ایران و از نظر سطح زیر کشت زعفران برابر با ۱۲۵ هزار هکتار و میزان زعفران خشک به دست آمده ۵۰۰ تن بوده است که عمده آن به خارج از ایران صادر شده است.

از نظر میزان بازدهی در زمین های زیر کشت زعفران باید گفت بازدهی مناسب که صرفه اقتصادی به همراه داشته باشد حدودا بین ۱۵ تا ۲۰ کیلو زعفران خشک در هر هکتار است.هر چند این مقدار عدد بزرگی به نظر میرسد اما باید گفت با توجه خاک مناسبی که در نقاط میهن عزیزمان ایران وجود دارد با استفاده از دانش روز و بهره مندی از مشاوره های تخصصی میتوان چنین بازدهی خوبی را در امر کشت زعفران به دست آورد و چون شرایط خاک و اقلیم مناطق وسیعی از ایران حائز چنین شرایطی میباشند لذا گستردگی کشت زعفران در ایران بسیار قابل قبول و درخشان است.

بیشتر بخوانید :  صادرات زعفران

 

| در مورد درآمدزایی کشت زعفران بیشتر بدانید |

 

لازم به توضیح نیست که استان های خراسان رضوی ، خراسان جنوبی و خراسان شمالی به ترتیب بالاترین میزان سطح زیر کشت زعفران در کشور را دارا هستند و به تنهایی ۹۰ درصد زعفران ایران را تولید می نمایند.استان خراسان رضوی با ۸۵ هزار هکتار و خراسان جنوبی با ۱۵ هزار هکتار سطح زیر کشت زعفران رتبه اول و دوم را دارند.

استان کرمان با ۱۶۰۰ هکتار سطح زیر کشت زعفران مقام سوم را در کشت زعفران به خود اختصاص میدهد.

استان اصفهان پس از کرمان با ۱۳۰۰ هکتار زمین زیر کشت زعفران رتبه چهارم را در کشت زعفران دارد و در شهرهایی مانند گلپایگان ، نطنز ، شاهین شهر ، تیران ، نجف آباد ، میمه ، اصفهان و نائین کشت زعفران انجام میشود.

استان همدان که مهد تاریخی کشت زعفران در ایران است نیز با دارا بودن ۲۷۰ هکتار زمین زیر کشت و بعلت دارا بودن زمین حاصلخیز و شرایط آب و هوایی بسیار مناسب موقعیت فوق العاده ای برای کشت و تولید زعفران دارد.

استان قزوین با ۸۰ هکتار زمین زیر کشت زعفران هم سهمی از بازار تولید زعفران در ایران به خود اختصاص داده است.

به این ترتیب مشاهده میکنید که گستردگی کشت زعفران در ایران فوق العاده بالاست ضمن اینکه زعفران در استان های دیگری نیز کشت میشود و تنها محدود به استانهای نام برده شده نیست.

در پایان مجدد تاکید میشود با استفاده از دانش درست روز و بهره مندی از مشاوران مجرب در امر کشت و زرع زعفران امکان کشت زعفران با بازدهی مناسب و موجه وجود دارد.

بیشتر بخوانید :  تاریخچه کشت زعفران در ایران

حتما بخوانید : شیوه کشت آرمانی زعفران

 

 

 

 

لینک همکار

این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟

روی ستاره کلیک کنید

Average Rating ۰ / ۵. Vote count: ۰

مطالب مرتبط

2 نظر در “گستردگی کشت زعفران در ایران

  1. hadi گفت:

    بسیار عالی

  2. hadi گفت:

    چه جالب که ایران جایگاه اول رو داره
    پولاش کو؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *