پاسخ به سوالات عمومی پیرامون زعفران

زر شمیم متشکل از دو واژه “زر” و “شمیم” است.زر در فارسی به معنای طلا و ابندای واژه”زرپران” است که در فارسی اصیل معادل کلمه عربی شده زعفران میباشد.این بخش اشاره به دو واژه گفته شده دارد.شمیم نیز به معنی عطر و رایحه خوش است و اشاره به عطر دلپذیر زعفران دارد که ویژگی بارز این ادویه گرانبهاست.

چند روش برای این کار وجود دارد اما ساده و سریعترین روش این است که زعفران را مزه کنید.زعفران اصل طعم تلخی دارد یا در صورت مرغوبیت پایین تر بی مزه است اگر زعفران طعمی غیر از این داشت اصل نیست.

این ماده کروسین نام دارد و هر چه مقدار آن در زعفران بیشتر باشد قدرت رنگدهی زعفران بیشتر خواهد شد.

یک مثقال زعفران ۴/۶ گرم است.

زعفران های موجود در بازار از نظر درجه خلوص کلاله گل زعفران از بالاترین درجه کیفی به کمترین به ترتیب عبارتند از: زعفران سرگل، زعفران نگین و زعفران پوشال.

زعفران اتویی تفاوتی با سایر انواع زعفران ندارد.تنها تفاوت آن در نحوه خشک کردن زعفران است. زعفران اتویی در دستگاه های مخصوصی در مدت زمان کوتاه خشک میشوند. به همین سبب هر قلم زعفران اتویی بسیار صاف و یکدست و بدون فر خوردگی خشک میشود. به همین علت قلم های زعفران ظاهر زیباتر ی داشته و حجیم تر به نظر می رسند.  این مدل زعفران برای بسته های کادویی بسیار مناسب است چون ظاهر آن شکیل است.

دو روش برای دم آوری مناسب زعفران وجود دارد. دم آوری با حرارت بخار کتری و استفاده از یخ. در بخش خواندنیها مفصل در مورد این دو روش توضیح داده شده است.

زعفران را برای مدت نهایتاً دو سال باید بصورت نسابیده داخل ظرف با درب بسته و در جای خشک، خنک و تاریک نگهداری کنید. زعفران نباید در معرض هوا و نور طبیعی یا غیر طبیعی قرار داشته باشد.

زعفران آب شده را در ظرف در بسته برای مدت دو هفته در یخچال و برای مدت بیش از آن حتماً در فریزر نگهداری کنید.

برای سابیدن زعفران می توانید از انواع هاون، آسیاب برقی یا زعفران ساب استفاده کنید. پیشنهاد ما استفاده از زعفران ساب باکیفیت و مرغوب است.

سه عامل شمیایی در زعفران وجود دارند که هر یک دلیل بروز ویژگیهای رنگ و عطر زعفران هستند. رنگ زعفران ناشی از ماده کروسین است. عطر زعفران ناشی از ماده شیمیایی سافرانال است و طعم تلخ آن ناشی از ماده پیکروکروسین. مطابق با استاندارد شماره ۱ – ۲۵۹ استاندارد ملی که ویژه استاندارد زعفران تعریف و معین شده میزان کروسین که عامل رنگدهی زعفران است با ۳۰۰ واحد اندازه گیری میشود و از عدد ۱۲۰ و ۱۵۰ در زعفران دخترپیچ یا دسته تا ۳۰۰ در زعفران سوپر سرگل متغیر است. عدد سنجش سافرانال عامل عطر زعفران نیز بین اعداد ۲۰ تا ۵۰ است.

قائن یکی از شهرستانهای استان خراسان جنوبی است.زعفران کشت شده در مناطق شهرستان قائن از مرغوبیت بالایی برخوردار است.لذا زعفران این شهرستان از قدیم شهرت پیدا نموده است.در حال حاضر عمده زعفران که محصول مناطق دیگری غیر از قائن هستند نیز با نام این شهرستان در بازار عرضه میگردند

استان خراسان قطب کشت و تولید زعفران در ایران است.تقریباً همه نقاط این استان اقلیم و شرایط مناسب برای کشت زعفران را دارا میباشند.شهرستان قائن صاحب مرغوبترین نوع زعفران و شهرستان تربت حیدریه وسیعترین سطح زیر کشت زعفران را دارا میباشند.

بطور میانگین از هر یک کیلو گل تازه زعفران حدود ۳ مثقال رشته زعفران خشک به دست می آید.

خواص زعفران متعدد است.هرچند که باید در مصرف آن از زیاده روی خودداری شود.زعفران حاوی آنتی اکسیدان بوده و اثر نشاط آور و ضد افسردگی دارد.

در زمان نگارش این متن میزان مجاز برای خروج زعفران به همراه مسافر یکصد گرم میباشد. با توجه به تغییرات متناوب قانونی بهتر است همیشه پیش از اقدام از منابع معتبر دوباره استعلام شود.

قیمت زعفران از عوامل متعددی تاثیر می پذیرد.اما بطور عادی زعفران در فصل برداشت در حدود آبان ماه که تقاضا کمتر از عرضه زعفران است ارزان و در طول سال تا فصل برداشت بعدی قیمت زعفران به تدریج گران میشود.در این میان عوامل گوناگون دیگری نیز سبب نوسان قیمت زعفران می شود.

پاسخ به سوالات پیرامون محصولات زرشمیم

انواع زعفران درجه یک اقتصادی و زعفران نگین ممتاز در فروشگاه زرشمیم عرضه میشود.همچنین انواع جعبه های هدیه بسیار باکیفیت و شکیل در طرح های متنوع در این فروشگاه عرضه میشود.

ارسال سفارشات از طریق سرویس تیپاکس به سراسر ایران انجام میشود.

ارسال برای سفارشات بیشتر از ۴۰۰ هزار تومان رایگان است و برای سفارشات کمتر هزینه ارسال بر اساس تعرفه تیپاکس توسط مشتری در محل و پس از دریافت مرسوله پرداخت میشود.

بله ، برای سفارشات عمده از طریق تلفن و یا تکمیل فرم سفارش سریع اقدام فرموده و با ما تماس بگیرید تا هماهنگی های لازم به عمل آید.

زرشمیم اصالت کالاهای خود را تضمین می نماید.در صورت بروز هر گونه شبهه نسبت به کالایی که از زرشمیم دریافت نموده اید با ما تماس بگیرید.در این مرحله پس از بررسی موارد و در صورت احراز شرایط بر اساس مقررات داخلی زرشمیم وجه پرداختی شما عودت داده خواهد شد.

خیر ، فعالیت زرشمیم فقط بصورت آنلاین بوده و در حال حاضر فروشگاهی برای مراجعه وجود ندارد.

برای خرید محصول کافیست در وبسایت ثبت نام کنید. این ثبت نام با وارد کردن شماره تلفن همراه شما و سپس درج کدی که از سوی وبسایت برای شما پیامک میشود امکانپذیر است. به همین سادگی و تنها یک دقیقه زمان بیشتر صرف این کار نخواهد شد.

بله، شما میتوانید از طریق شماره تلفن های درج شده در وبسایت و یا تکمیل و ارسال فرم تماس با ما در ارتباط بوده ضمن دریافت مشاوره خرید ثبت سفارش خود را تلفنی به انجام رسانید.

ارسال سفارشات توسط تیپاکس به انجام می‌رسد. کرایه تیپاکس توسط مشتری هنگام دریافت سفارش بر اساس تعرفه های شرکت تیپاکس پرداخت میشود. ارسال سفارشات بالای چهارصد هزار تومان به سراسر ایران رایگان است.

خیر، با توجه باینکه زعفران یک کالای خوراکی است از لحاظ بهداشتی امکان مرجوعی کالا وجود ندارد. در صورتی که مشتری تاییدیه آزمایشگاه مواد‌غذایی ذیصلاح مبنی بر عدم اصالت کالای زرشمیم را ظرف مدت ۷۲ ساعت از تاریخ خرید خود ارائه نماید وجه پرداخت شده به مشتری مسترد خواهد شد.

پک‌های کادویی زعفران زرشمیم بسته‌های نفیس و زیبایی هستند که محصولات ارزشمن زعفران به زیبایی در آن قرار گرفته‌اند.شما می‌توانید از این پک کادویی بعنوان هدیه در مناسبت‌های مختلف به اعضای خانواده، دوستان و یا برای مشتریان و همکاران سازمانی خود استفاده کنید.