کشاورزی

مراحل کاشت زعفران

های کشت زعفران 1

آشنایی با کاشت زعفران

زمین های گرم و خشک جای مناسبی برای کاشت زعفران است، زعفران یک گیاه نیمه گرمسیری است و در مقابل گرما و سرما مقاومت خیلی خوبی دارد. در مناطقی که دارای زمستان ملایم و تابستان گرم و خشک دارد می‌توان کشت کرد .

زمان کاشت زعفران از خرداد‌ ماه شروع می‌شود و تا اواسط مهر ماه ادامه دارد. باید به این نکته نیز توجه داشت که کشت زعفران باید حتما قبل از شروع باران‌های پاییز صورت گیرد.

به طور متوسط  در مناطقی که تابستان خشک با حداکثر دمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد و زمستان متوسط با تجربه چند بار یخ زدگی و دمای حداقل -۴۰ درجه، عملکرد خوبی را برای کاشت زعفران به جا می گذارد.

شیوه های کاشت زعفران

کاشت زعفران در مزرعه : در این نوع کشت یکبار کشت زعفران در خاک انجام می شود و ۷  تا ۱۰ سال میتوان زعفران برداشت کرد.

 

کاشت زعفران در گلخانه : این نوع کشت بر خلاف باور عموم مردم علاوه بر سالنی گلخانه ای، نیاز به زمین کشاورزی برای انتقال به خاک بعد از گلدهی دارد و به صورت تخصصی انجام می شود.

 

کاشت زعفران در باغچه یا  گلدان : کشت زعفران در گلدان ، ساده ترین راه و جذاب ترین و پر طرفدار ترین روش است.

 

مراحل کاشت زعفران

مرحله اول – آماده سازی زمین برای کشت زعفران

همان بستر کشت زعفران که نیاز به خاکی از ترکیب شن و رس که مقدار کمی آهک داشته و محیطی خوب با رطوبت میزان دسترس برای پیاز زعفران تامین کند که حداقل برای ۷ سال پیاز در این محیط رشد پیدا کند که اصطلاحا خاک لومی شنی نام دارد.

بهترین زمان برای شخم زمین اواخر پاییز یا اول زمستان می باشد ، خاک را باید تا عمق ۴۰ تا ۵۰ سانتی متری شخم زده  و کود گاوی پوسیده ، سولفات پتاسیم ، سوپر فسفات تریپل و همچنین گوگرد بنتونیت دار با خاک مخلوط شود و سپس کاملا مسطح گردد.

مرحله دوم – پیاز زعفران مرغوب

تهیه زعفران مرغوب جهت انتقال به خاک ، مهمترین و اساسی‌ترین مسئله در کشت زعفران است و نیاز به حساسیت زیادی دارد.
پس از تهیه پیاز زعفران باید فاصله بین آوردن پیازچه ها تا کاشت آنها کم باشد که در معرض آفت و بیماری ها و همچنین گرمای هوا قرار نگیرند که بهترین فصل برای این کار اواخر خرداد ماه تا اواخر شهریور ماه است.

مرحله سوم ضدعفونی کردن پیاز زعفران

در این مرحله قبل از کشت باید پیاز چه ها را کمتر از یک دقیقه در محلولی حاوی ضدعفونی و سموم قارچ کشی و کنه کشی قرار داده و سپس خارج نمائیم.

مرحله چهارم – کاشت زعفران

کافیست پیاز زعفران  ضدعفونی شده را به خاک انتقال بدهیم ، که به صورت چاله ای (کپه ای)  یا ردیفی (آرمانی)  کشت می شود.

در روش کپه ای یک نفر توسط بیل اقدام به حفر چاله به عمق و عرض ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر می نماید و یک نفر دیگر به تعداد ۳ تا ۱۵ عدد پیازچه در داخل هر چاله قرار داده و نفر بعدی اقدام به پوشاندن پیازچه‌ها و سطح زمین را مسطح می‌کند ، فاصله هر چاله با چاله بعدی بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر در یک ردیف و با ردیف کناری ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر را در نظر می‌گیرند،  که البته روشی سنتی می باشد که در مزارع کوچک انجام می شود ، روشی مناسب مزارع با هکتار بالا نیست.

در روش ردیفی تراکم پیازچه در واحد سطح ۸ تا ۱۰ تن در هکتار می‌باشد متوسط برداشت زعفران در این روش از سال سوم به بعد به ۲۰ تا ۲۵ کیلو در هکتار می رسد ، در این روش فاصله هر شیار با شیار کناری ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر می‌باشد .

 

کاشت زعفران

مرحله پنجم آبیاری مزرعه زعفران

از پانزدهم مهرماه هر سال اقدام به آبیاری زعفران انجام می شود ، در موقعیت های جغرافیایی مختلف بسته به شرایط آب و هوایی از اوایل مهر ماه تا اواسط آبان‌ماه اقدام به آبیاری زعفران می‌کنند که آبیاری قبل از گلدهی گفته می شود.

آبیاری دوم در اواخر آبان‌ماه یا اوایل آذر ماه و آبیاری سوم دراسفند ماه می باشد، البته در مناطقی که بارندگی در پاییز و زمستان مطلوب باشد آبیاری سوم نیاز نیست انجام شود.

مرحله ششم سله شکنی مزرعه زعفران

بعد از آبیاری اول و قبل از گلدهی باید زمین را سله شکنی کرد ، به طوری که پیازچه‌ها صدمه نبینند بهترین وسیله برای سله شکنی تیلر کشاورزی با تیغه های افقی می‌باشد.

مرحله هفتم – مبارزه با آفات زعفران

مهمترین آفت زعفران کنه و موش صحرایی می‌باشد. جهت شناسایی آفات باید به طور متناوب حداقل ماهی دوبار زمین و پیاز‌ها را سرکشی کنیم.

جهت مقابله با کنه از کود گرانوله گوگرد و جهت مقابله با موش های صحرایی  استفاده از تله موش، سموم موش کش و یا قرص برنج استفاده می کنیم.

مرحله هشتم برداشت گل زعفران

عمدتاً در آبان ماه زعفران شروع به گلدهی می‌کند که در طول ۲۰ الی ۳۰ روز فصل گلدهی باید هر روز گل های زعفران را بچینید. در مورد دفعات گلدهی زعفران هم باید گفت که زعفران در سال یک‌ بار برداشت می‌شود و به طور کلی یک‌ بار گل می‌دهد.

حتما بخوانید : طرز تهیه کته کباب تابه ای زعفرانی

 

 

 

لینک همکار

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

6 نظر در “مراحل کاشت زعفران

 1. اکبرپور گفت:

  سلام من به کشت زعفران خیلی علاقه دارم و مقاله شما اطلاعات خوبی در اختیار من قرار داد.مرسی از زحماتتون.

  1. zarshamimstore گفت:

   خواهش میکنم.شاد و پیروز باشید.

 2. بسیار مقالات خوب و ارزشمندی در اختیار عموم قرار میدین واقعا عالی هستین موفق باشین.

  1. zarshamimstore گفت:

   سپاس از توجه شما دوست عزیز

 3. ممنون از مقاله خوبتون

  1. zarshamimstore گفت:

   مرسی از توجهتون دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *