خواندنیها

کشت گلخانه ای زعفران

کشت گلخانه ای زعفران

مقدمه

در سالهای اخیر کشت گلخانه ای زعفران بسیار مورد توجه قرار گرفته و در صورت دارا بودن امکانات و زیرساخت مناسب و رسیدگی و مدیریت مطلوب میتواند سود اقتصادی قابل قبولی نصیب صاحب این کار نماید.

عدم قطعیت در سودآوری اقتصادی رابطه مستقیم با نحوه مدیریت و رسیدگی شما به گلخانه دارد به همین دلیل اگر کم و کاستی در این زمینه وجود داشته باشد این فعالیت اقتصادی دچار شکست خواهد شد.

کشت گلخانه ای زعفران نیازمند صرف هزینه بالاتری نسبت به کشت خاکی میباشد اما محصول با کیفیت تری را به دست خواهد داد.

هرگز بدون اطلاعات کافی و آموزش وارد این مسیر نشوید، زیرا این کسب و کار همانطور که می‌تواند پرسود باشد، می‌تواند ضررهای هنگفتی نیز به شما وارد آورده و سرمایه‌ی شما را به باد دهد.


خرید زعفران

کاشت زعفران در گلخانه به روش ایروپونیک ( هواکشت )

گاهاً تبلیغات‌های غیرواقعی در این زمینه انجام شده که شگردهای تبلیغاتی غیر اخلاقی می‌باشند مبنی بر اینکه در روش ایروپونیک (کشت گلخانه‌ای زعفران بدون خاک) محصول چند برابری به دلیل چند بار برداشت در طول سال رخ خواهد داد که کاملاً دروغ است.

شاید از لحاظ تئوری چنین چیزی امکانپذیر باشد اما در عمل رسیدن به چنین نتیجه‌ای نیازمند فرآیندهایی است که به هیچ وجه مقرون به صرفه نیستند.

هزینه راه‌اندازی و تهیه تجهیزات مورد نیاز در کشت گلخانه‌ای زعفران به روش ایروپونیک بالاست.

در روش ایروپونیک زعفران، پیاز این گیاه بدون قرار گرفتن در بستر خاک در سینی چیده شده و توسط اسپری آب حاوی مواد مغذی تغذیه می‌شود.

رطوبت زیادی نیز در هوای گلخانه ایروپونیک جریان دارد.

چون در این روش پیاز مورد استفاده فاقد ریشه است تا تغذیه را از راه ریشه انجام دهد باید پیاز زعفرانی که در روش کشت گلخانه‌ای ایروپونیک استفاده می‌شود در سال قبل خوب تغذیه شده باشد تا ذخایر تغذیه‌ای مناسبی داشته باشد.

روند و سرعت گلدهی در صورت رعایت تمامی استانداردها بسیار مناسب و خوب پیش خواهد رفت.

شرایط محیطی و اقلیمی برای کشت گلخانه‌ای زعفران به روش ایروپونیک

امکان کشت ایروپونیک زعفران در تمام نقاط ایران وجود دارد.

توجه داشته باشید نور مورد نیاز گلخانه‌ی ایروپونیک باید بصورت غیر مستقیم تامین شود.

با توجه باینکه میزان نور و دما در این محیط باید به شدت تحت کنترل باشد و زمان کاشت ایروپونیک نیز در تابستان قرار می‌گیرد، توصیه می‌شود به جای گلخانه از فضای یک سالن مسقف استفاده شود تا کنترل نور و دما بهتر و ساده‌تر انجام شود.

در غیر این صورت تجهیزات کاملی برای سرمایش و تنظیم دما مورد نیاز است که بدون این تجهیزات مقدار و سرعت گلدهی به شدت به مخاطره افتاده و زیان مالی به همراه خواهد داشت.

تجهیزات راه اندازی گلخانه کشت زعفران به روش ایروپونیک

 • نبشی
 •  طبقه جهت قفسه بندی
 •  مه پاش
 •   سیستم سرمایش
 •   تایمر
 •  رطوبت سنج
 •  دماسنج متصل به ترموستات
 •  پکیج آبگرم
 •  سنسورها برای روشن و خاموش کردن سیستم فوگر و کولر
 •  دستگاه هواساز

سه عامل بسیار مهم نور، دما و رطوبت باید متناسب با بازه زمانی سال و موقعیت جغرافیایی شما دقیق کنترل شوند و تجهیزات لازم برای این کنترل بستگی به متراژ، موقعیت جغرافیای و هندسه گلخانه شما دارد.

حتما برای به دست آوردن نتیجه مناسب و حفاظت از سرمایه خود ضمن آموزش دیدن و کسب آگاهی لازم در این زمینه برای تامین موارد بالا حتما از کارشناسان این حوزه کمک بگیرید.

تهیه پیاز کشت ایروپونیک زعفران

توصیه اکید می‌شود قبل از خرید پیاز زعفران گلخانه به طور کامل آماده و تجهیز شده باشد.

بهترین زمان برای خرید پیاز زعفران از نیمهی اردیبهشت تا نیمه‌ی تیرماه است. در این فاصله پیاز زعفران در خواب کامل بوده و بهترین موقع برای حمل و نقل آن است.

پیاز زعفران در کشت ایروپونیک چه ویژگی‌هایی دارد

 • پیازهای مورد استفاده در روش هواکشت باید ذخیره غذایی مناسبی داشته باشند پس باید از پیازهایی با میانگین وزنی بین ۱۲ تا ۲۰ گرم استفاده شود.
 • پیاز زعفران قابلیت نگهداری طولانی مدت در انبار را ندارند و در این صورت معمولاً دچار بیماری‌های حاد قارچی می‌شوند. برای کشت ایروپونیک زعفرن به هیچ وجه پیاز انباری نخرید.
 • آلودگی های آفتی و قارچی به سرعت در میان پیازها رشد نموده و کل پیازها را آلوده می‌کند. در خرید پیاز دقت کنید تا هیچگونه آلودگی نداشته باشد.
 • در برخی موارد واسطه‌های فروش پیاز زعفران برای سنگین شدن وزن آن پیش از خارج نمودن پیاز زعفران از زمین اقدام به آبیاری می‌نمایند. دقت داشته باشد رطوبت پیاز نباید بیشتر از ۱۵ تا ۲۰ درصد باشد. رطوبت بیش از این نشانه تقلب در بار پیاز است.
 • برای حفظ سلامت پیاز هنگام جابجایی لازم است بین ۱۰ تا ۱۵ درصد خاک و پوشال بین پیازها باشد. تعرق پیاز زعفران در خلال جابجایی باعث از دست رفتن رطوبت آن شده اما خاک میان آن این رطوبت را به خود جذب میکند و مانع دسترسی آفت و قارچ به پیاز زعفران می‌شود.
 • پیاز زعفران را از افراد معتبر و خوشنام تهیه کنید که می‌دانید در نگهداری از مزرعه و پیازهای آن نهایت دقت را اعمال نموده‌اند.
 • پیاز زعفران در هنگام جابجایی دچار تنش و شوک می‌شود. برای جلوگیری از شوک پیاز زعفران باید از پوشال بعنوان پوشش برای پیازها استفاده شود.در نتیجه از خرید پیاز نقره شده پرهیز نموده و پیاز زعفران را هنگام انتقال به گلخانه و قبل از مرحله ضدعفونی نقره کنید.

تهیه و نگهداری علمی و صحیح از پیاز زعفران بسیار اهمیت دارد چرا که اساس سرمایه‌گذاری شما در این کسب و کار به این مرحله وابسته است.

با توجه به اینکه تکثیر پیاز تنها از طریق جوانه زدن پیاز اتفاق می‌افتد رسیدگی و نگهداشت پیاز خیلی اهمیت دارد.

کاشت هیدروپونیک زعفران ( آب کشت )

کشت هیدروپونیک زعفران روشی است که در آن به جای خاک از آب استفاده می‌شود.

اجرای این روش نیز مانند روش آیروپونیک نیازمند دانش و تخصص کافیست.

انواع کشت هیدروپونیک زعفران

سیستم کشت هیدروپونیک زعفران به دو دسته تقسیم می‌شود :

 • سیستم هیدروپونیک مایع یا بدون بستر  ( L.H.S)

در این مدل ریشه‌ی گیاه بطور مستقیم در محلول غذایی قرار می‌گیرد.

محلول غذایی مداوم در جریان است و هر زمان که کنترلر‌های مربوطه پایین آمدن غلظت موارد غذایی را در محلول تشخیص دهند مواد مغذای به داخل محلول تزریق می‌شوند.

 • سیستم هیدروپونیک در بستر جامد ( A.H.S )

در این مدل یک محیط کشت جامد با pH خنثی برای رشد و پیاز و تغذیه ریشه در نظر رگفته می‌شود.

این مدل با دو مکانیزم باز و بسته قابل اجراست.

در روش باز مواد غذایی به محیط کشت جامد وارد و از سمت دیگر خارج می‌شوند.

در مکانیزم بسته پس از خروج مواد غذایی محلول غذایی در یک ظرف جمع آوری شده و در صورت نیاز مجدد به محیط کشت جامد وارد می‌شود.

تحهیزات کشت هیدروپونیک زعفران

 •  سیستم کشت نوار تغذیه ای
 •  Dwc(کشت آبی عمیق)
 • سیستم جریان و تخلیه
 • سیستم قطره ای

دستگاه‌های کنترلر شرایط محیطی و تغذیه‌ای مهم‌ترین بخش تجهیزات لازم برای کاشت هیدروپونیک زعفران هستند.

 

حتما بخوانید : درآمدزایی کشت زعفران

 

خرید زعفران اصل

 

 

 

 

 

 

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

یک نظر در “کشت گلخانه ای زعفران

 1. امیری گفت:

  کشت گلخانه ای زعفران خیلی جذابه واقعا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *