خواندنیها

کشت گلخانه ای زعفران

کشت گلخانه ای زعفران

در سالهای اخیر کشت گلخانه ای زعفران بسیار مورد توجه قرار گرفته و در صورت دارا بودن امکانات و زیرساخت مناسب و رسیدگی و مدیریت مطلوب میتواند سود اقتصادی قابل قبولی نصیب صاحب این کار نماید.

عدم قطعیت در سودآوری اقتصادی رابطه مستقیم با نحوه مدیریت و رسیدگی شما به گلخانه دارد به همین دلیل اگر کم و کاستی در این زمینه وجود داشته باشد این فعالیت اقتصادی دچار شکست خواهد شد.

کشت گلخانه ای زعفران نیازمند صرف هزینه بالاتری نسبت به کشت خاکی میباشد اما محصول با کیفیت تری را به دست خواهد داد.


خرید زعفران

ملزومات راه اندازی گلخانه کشت زعفران

در قدم اول شما نیازمند داشتن فضایی برای انجام این کار هستید این فضا میتواند یک سوله ، پارکینگ یا یک اتاق بلااستفاده باشد.

تذکر مهم اینکه بدون آموزش و مشاوره صحیح از افراد باتجربه و صاحبنظر هرگز اقدام به این فعالیت ننمایید زیرا امکان زیان و از بین رفتن سرمایه شما بسیار زیاد خواهد بود.

در بدو شروع کشت گلخانه ای زعفران یکی از اقدامات هزینه بر خرید پیاز زعفران است.اگر ملاک محاسبه مساحت گلخانه را ۱۰۰ متر مربع در نظر بگیریم برای چنین مساحتی نیاز به ۱۰۰ کیلو پیاز زعفران وجود دارد.زمان خریداری این پیاز از خردادماه تا اوایل شهریور میباشد.

طبیعتاً هر چقدر پیاز درشت تر و با کیفیت تری تهیه کنید هزینه بیشتری مورد نیاز خواهد بود اما بازدهی محصول شما بیشتر در نتیجه سود بیشتری حاصل خواهد شد.

تجهیزات کشت گلخانه ای زعفران

در مرحله بعد شما نیاز به تجهیزاتی دارید که لازمه این کار میباشد.این تجهیزات شامل موارد زیر است :

  • بخاری
  • کولر
  • مه پاش یا رطوبت ساز
  • دستگاه کنترل رطوبت و دما
  • فن
  • قفسه

این تجهیزات را با مشورت گرفتن از افراد مجرب و دقت فراوان و در نظر گرفتن مساحت گلخانه تهیه نمایید.

در مرحله بعد باید به تغذیه ، آبیاری و کوددهی مناسب گلخانه زعفران دقت فراوان داشته باشید و بسیار اصولی و دقیق این مراحل را به انجام رسانید.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که درآمدزایی کشت زعفران همچون کشت خاکی از فروش پیاز زعفران تکثیر شده و محصول زعفران خشک میباشد.

 

 

| با پیاز زعفران بیشتر آشنا شوید |

 

 

در طی دوره هفت ساله کشت زعفران مقدار پیاز تا ۷ برابر مقدار اولیه تکثیر میشود که شما میتوانید مقدار پیاز زعفران مازاد بر نیاز خود را بفروش رسانید.

اگر پیاز استفاده شده در سال اول باندازه کافی درشت و باکیفیت باشد از گلخانه ۱۰۰ متری خود میتوانید بین ۵ تا ۷ کیلو زعفران خشک به دست آورید.

پس از برداشت محصول در سال دوم مقدار برداشت محصول بین ۷ تا ۱۰ کیلو زعفران خشک خواهد بود.بعبارتی با در نظر گرفتن قیمت روز زعفران میتوان گفت مدت بازگشت سرمایه اولیه کشت گلخانه ای زعفران پس از دو سال محقق خواهد شد.

باید این نکته را یادآور شویم که پس از سال دوم و در صورت رسیدگی و کوددهی مناسب با توجه به افزایش پیاز و تکثیر آن مقدار محصول تا سال پنجم و ششم سیر صعودی خواهد داشت و موجب افزایش درآمد از فعالیت کشت گلخانه ای زعفران خواهد شد.

تمام موارد بالا بستگی به قیمت روز پیاز زعفران ، زعفران خشک داشته و کاملاً تخمینی میباشد.همچنین همانطور که گفته شد به همت و مدیریت و رسیدگی صاحب کسب و کار بستگی دارد در غیر اینصورت هیچ تضمینی برای کسب نتیجه مناسب وجود ندارد.

حتما بخوانید : درآمدزایی کشت زعفران

 

 

 

 

 

 

لینک همکار

بازگشت به لیست

یک نظر در “کشت گلخانه ای زعفران

  1. امیری گفت:

    کشت گلخانه ای زعفران خیلی جذابه واقعا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *