خواندنیها

کاشت زینتی گیاه زعفران در خانه

زعفران 6

چگونه گیاه زعفران را در گلدان نگهداری کنیم؟

کاشت زعفران داخل گلدان ، سبدهای میوه و حتی در حیاط منزل خیلی هیجان انگیزه .
توجه داشته باشید که کشت این گیاه اصلا سخت نیست و شما تو هر شهری که باشید میتونید این کشت رو تو خونه انجام بدید.

فراهم کردن مکان کاشت :
با توجه به مقداری که قصد کاشت آن را دارید باید قطعه زمینی یا تعدادی گلدان را در اختیار داشته باشید ، پیاز این گیاه تا ۷ سال محصول می‌دهد ، پس بهتر است قطعه زمینی را انتخاب کنید که تا این مدت احتیاجی به آن ندارید .
مکان کشت زعفران می‌تواند یک گلدان در تراس آپارتمان ، باغچه کوچک حیاط یا پشت بام منزل شما باشد.

 

 

کاشت زعفران در گلدان

 

تهیه پیاز :
باید مقداری پیاز برای کاشت تهیه کنید ، برای خرید پیاز می توانید آن را از شهر هایی خرید کنید که کشت زعفران در آنجا رواج دارد.
مهم این است که در هنگام خرید، پیاز مرغوب خریداری کنید. این باعث می‌شود، محصول شما از خطرات احتمالی دور بماند .

آماده کردن زمین یا گلدان و کاشت :
زمین را خوب با بیل شخم بزنید و با مقداری برگ خشک یا کود زمین خود را غنی کنید ، می توان از کود دامی پوسیده و کوکوپیت استفاده کرد همچنین برای تقویت خاک می توانید از کمپوست، خاک برگ و مواد آلی دیگر استفاده کنید. این مواد تغذیه پیاز در زمستان هستند.

همچنین نیاز است که پیازها قبل از کشت ضدعفونی شوند ، محلولی از قارچ کش و کنه کش تهیه می کنیم. ابتدا قارچ کش را در آب رقیق کنید و بعد از محلول شدن به صورت کامل کنه کش را به محلول اضافه کنید و خوب هم بزنید. بعد از آماده شدن محلول پیاز های زعفران را در به مدت ۲۰ ثانیه در آن غوطه ور کنید تا ضد عفونی شوند، سپس از محلول خارج کرده و اجازه میدهیم که پیاز ها خشک شوند .

پیازهای ضدعفونی شده که خشک شد آماده کشت هستند ، باید سعی کنید پیاز خود را از اوایل تابستان تا آخر مهر ماه بکارید ، برای کاشتن پیازها شیار هایی را به عمق ۲۰ سانتی متر حفر کنید و پیازها را به سمت بالا و دانه دانه در شیار قرار دهید .

کاشت پیاز باید در عمق ۲۰ الی ۲۵ سانتی متر باشد که حتما باید این نکته را رعایت کنید. چرا که هر سال پیاز مقداری بالا می‌آید، که این باعث می‌شود پیاز شما به سطح زمین برسد. پس باید گلدانی انتخاب کنید که ارتفاعش بالای ۳۰ سانتی متر باشد .

روش آبیاری در منزل :
آبیاری عمیق پیازها در اواخر شهریور و یا اوایل مهر باید انجام ‌شود د. مرحله بعدی آبیاری بعد از برداشت گل ها در آذر ماه خواهد بود و اگر در محلی کم باران زندگی می‌کنید یک بار هم در دی ماه گیاه خود را آبیاری کنید.
دقت کنید بیش از این نیاز به آبیاری ندارد ، آبیاری زیاد از حد در زمان خواب پیاز، باعث آسیب به پیاز می‌شود.

 

| از تاریخچه زعفران بیشتر بدانید |

 

 

مرحله شگفت انگیز برداشت :
در آبان‌ماه گیاه شما به مدت حدود دو هفته گل می‌دهند. گلدهی پیاز زعفران در سال اول شروع میشود و در سال های بعد بیشتر از قبل میشود. هرگل زعفران دارای ۳ یا ۴ رشته (گاهاً ۵ رشته) زعفران است که میتوانید از طعم و عطر فوق العاده آن استفاده کنید.

همچنین روییدن گلها حس و حال خوبی در محیط منزل شما ایجاد می کند.
آب و هوای مناسب کاشت زعفران در سطح کوچک خیلی نگران کننده نیست و شما می‌توانید با مهیا کردن مکانی معتدل که زعفران شما در معرض نور کافی و دمای هوای خنک باشد زعفران خود را کشت دهید و البته کاشت زعفران در شهر‌هایی مثل همدان و مشهد و اکثر شهرهای استان خراسان که هوایی سرد و خشک دارند بسیار مطلوب تر است.

 

 

 

 

لینک همکار

بازگشت به لیست

یک نظر در “کاشت زینتی گیاه زعفران در خانه

  1. محمد گفت:

    کاشت گل زعفران توی گلدون داخل خونه یکی از باحال ترین کارهایی هست که میشه کرد
    چون آب چند بار بیشتر نمی خواد
    دردسر نداره کلا
    من عاشق گل و گیاه هستم فقط با سر موقع آبیاری کردنش مشکل دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *