کشاورزی

کشت زعفران با روش مکانیزه

کشت زعفران

کشت زعفران به شیوه مکانیزه

کاشت، داشت و برداشت زعفران در کشاورزی سنتی بسیار پرهزینه و زمان‌بر است. دقت و سرعت در دنیای امروز کلیدواژ‌ه هایی آشناست که عامل بقا و پیشرفت ایده‌های نوآورانه خواهند بود .

کاشت زعفران یکی از قسمت‌های نسبتا دشوار در مزرعه زعفران است، اما امروزه دستگاه‌ های مورد استفاده در کاشت زعفران کمک شایانی به روند کاشت زعفران نموده اند . با دستگاه‌های کشت زعفران می‌توان سرعت را به همراه دقتی بسیار زیاد در کاشت پیاز زعفران پیاده سازی نمود ، در نتیجه بهره وری کاشت زعفران به سبب کاهش زمان و هزینه افزایش قابل توجهی به دست خواهد آورد .


خرید زعفران

روش کشت زعفران بطور سنتی یکی از رایج‌ترین روش‌های کشت است که از سال‌های بسیار دور در ایران متداول بوده است که پیرامون آن در مقالات دیگر به تفصیل سخن گفته ایم .

معرفی دستگاه ها و مزایای استفاده از آنها درکشت زعفران

 

دستگاه کاشت پیاز زعفران

به وسیله دستگاه کشت مکانیزه پیاز زعفران، می‌توان پیازها را با سرعت و دقت بیشتری کاشت. این دستگاه‌ها توانایی کاشت حدود دو هکتار را در روز دارند و به همین دلیل سرعت کاشت زعفران بطور مکانیزه بسیار بیشتر از کاشت سنتی خواهد بود. همچنین به نیروی انسانی کمتری جهت کاشت پیازها نیاز خواهیم داشت که این امر نیز باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها می‌شود .

نکته حائز اهمیت این است که می‌توان فاصله ردیف‌ها و عمق کشت پیازها را در دستگاه‌ کشت مکانیزه پیاز زعفران تنظیم کرد. به همین دلیل کاشت با کمک این دستگاه‌ بسیار دقیق‌ و منظم انجام می‌شود و می‌توان چند ردیف را به صورت همزمان کاشت .

 

دستگاه برداشت گل زعفران

از دیگر ماشین آلات کشت زعفران می‌توان به دستگاه برداشت گل زعفران اشاره کرد.

دستگاه برداشت گل زعفران که به آن دستگاه گل جمع‌کن هم می‌گویند، می‌تواند در کمتر از چند ساعت، گل‌های زعفران یک مزرعه چند هکتاری را در فصل برداشت زعفران، جمع آوری کند. این دستگاه سرعت برداشت را افزایش می‌دهد و دیگر نگرانی از بابت اتلاف ساعات طلایی برداشت نخواهید داشت.

به دلیل محدود بودن مدت زمان گل چینی و حجم کاری به سبب برداشت همزمان مزارع ، هزینه کارگر در این ایام بسیار بالاست و اگر از قبل پیش پرداختی به کارگران پرداخت نشود آنگاه به دلیل عدم دسترسی به نیروی انسانی ،  کشاورزان با مشکل گل چینی مواجه می شوند ، چرا که در برداشت سنتی زعفران ، گل‌های زعفران با کمک کارگران متعدد و به صورت دستی انجام می‌شود در نتیجه بسیار هزینه‌بر بوده و این عامل می‌تواند روی قیمت زعفران هم تاثیر بگذارد. اما با استفاده از دستگاه گل جمع‌کن، این هزینه به حداقل می‌رسد .

.

 

 دستگاه زعفران پاک کن

جدا کردن کلاله از گل زعفران یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین بخش‌های برداشت زعفران در فرایند کشت زعفران است و در عین حال بسیار زمان بر بوده ، معمولا با کمک نیروی کار زیاد قابل انجام است و هزینه زیادی نیز به کشاورز تحمیل می نماید .

دستگاه‌های زعفران پاک کن معمولا درصد خطای پایینی داشته و به کلاله گل‌ها آسیبی نمی‌رساند و با سرعت بیشتری این فرایند انجام می‌شود .

 

 دستگاه خشک کن زعفران

یکی دیگر از مشکلات کشاورزان خشک کردن زعفران است که باید در این مرحله کیفیت و وضعیت ظاهری زعفران حفظ شود که در روش سنتی در کشت زعفران لحاظ نمودن این موارد بسیار دشوار است ، بدین جهت مدتی است که برای خشک کردن کلاله‌های زعفران، از دستگاه خشک کن زعفران استفاده می‌شود.

با کمک این دستگاه می‌توان حدود سه کیلوگرم سرگل زعفران را در کمتر از ۲۰ دقیقه خشک کرد. البته ظرفیت خشک کردن به مدل و نوع دستگاه‌ بستگی دارد . بااین‌حال سرعت خشک کردن و کیفیت آن بسیار بالا است و می‌تواند در زمان و هزینه‌ها صرفه‌جویی کند .

 

دستگاه برداشت پیاز زعفران

پیاز زعفران پس از آنکه در خاک کاشته شود، حدود پنج تا هفت سال می‌تواند در آن باقی بماند و پس از آن باید از خاک خارج شود. یکی از ماشین آلات کاشت مدرن زعفران که در اینجا به کمک کشاورزان می‌آید، دستگاه برداشت پیاز زعفران است. این دستگاه مکانیزه، زمین را شخم زده و پیازها را از خاک جدا کرده و روی زمین می‌گذارد. سپس کشاورزان می‌توانند پیازهای عاری از خاک را از روی سطح زمین جمع‌آوری کنند .

مزیت استفاده از این دستگاه هم مانند دیگر دستگاه های مورد استفاده در کشت زعفران به شیوه مدرن ، صرفه‌جویی در زمان و هزینه است. چرا که می‌توان با سرعت بسیار بیشتری و بدون نیاز به نیروی کار زیاد ، پیازها را از خاک خارج و جمع آوری کرد .

 

دستگاه بسته‌بندی زعفران

اهمیت بسته بندی زعفران را نباید در بازاریابی و فروش این ادویه گران‌بها نادیده گرفت. به خاطر داشته باشید بسته‌بندی مناسب، زیبا و کارآمد در نگهداری مناسب و فروش بهتر این محصول بسیار حائز اهمیت است.

دستگاه بسته‌بندی زعفران از دیگر دستگاه های مورد استفاده در کشت زعفران بصورت مکانیزه است که با کمک آن می‌توان زعفران‌های پاک و خشک شده را با دقت بالا و صرف زمان کمتر بسته‌بندی نمود .

با دستگاه نیز کمک شایانی به کشاورزان در جهت کاهش هزینه و زمان در امر بسته بندی زعفران می نماید .

حتما بخوانید : عوامل موثر بر گلدهی زعفران

 

 

 

 

 

 

لینک همکار

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *